aktualności

22.01.2024
20-21. 01.2024 „Wystąpienia Publiczne. Praca z kamerą. Warsztaty dla lekarzy z Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, Porozumienia Chirurgów Skalpel i Porozumienia Rezydentów.”
Jak można zmienić system? Zastanawialiście się nad tym?
 
Każdy z nas funkcjonuje w jakimś systemie, czy to politycznym, korporacyjnym, zawodowym czy rodzinnym.
 
Funkcjonujemy jednak również w systemie, z którego nie zdajemy sobie w pełni sprawy.   

To system naszych biologicznych uwarunkowań.
 
Paul Maclean neurobiolog w latach 60 -tych opracował teorię „trójjedynego mózgu”, dzieląc nasz mózg na gadzi, ssaczy i racjonalny. Model bardzo uproszczony, ale pozwalający zrozumieć sposób działania naszego mózgu.
 
Mózg gadzi czyli pień mózgu odpowiedzialny za podstawowe czynności życiowe (oddychanie, ciśnienie, bicie serca). To mózg, który w sytuacjach trudnych włącza tryb walcz, uciekaj albo zastygnij w bezruchu. Jego zadaniem jest ratować żywiciela.
 
Mózg ssaczy (małpi),układ limbiczny hipokamp, podwzgórze, ciało migdałowate. Odpowiada za emocje. Uwielbia znane i bezpieczne, więc kiedy opuszczamy grupę i stajemy na na scenie w blasku lamp albo patrzy na nas czarno-szafirowe oko kamery,  nagle lądujemy w czarnej dziurze. Mózg ssaczy odcina nam korę przedczołową czyli pamięć roboczą.
 
Ale my, mamy na to swoje sposoby :)
 
O tym między innymi były warsztaty „Wystąpienia publiczne. Praca z kamerą czyli jak oszukać gada i małpę.”, które poprowadziłam z operatorem Michałem Szewczukiem-Romanowskim.
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024
Realizacja: HighFiveStudio
Przewiń do góry